ΕνημέρωσηΟικονομία

Super League 2: Ξεμακραίνει ο Λεβαδειακός, 2-0 τη Νίκη Βόλου

Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Λεβαδειακός επικράτησε με 2-0 της Νίκης Βόλου στη Λιβαδειά, για τη 2η αγωνιστική των Play Off του πρωταθλήματος της Super League 2. Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου εκμεταλλεύτηκε, έτσι, με τον καλύτερο τρόπο την απώλεια βαθμών που είχε νωρίτερα η ΑΕΛ, η οποία είχε μείνει στο 3-3 με την ΑΕΚ Β’ στο Σεραφείδειο.

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Γιώργο Νίκα μόλις στο 7ο λεπτό, βάζοντας τις βάσεις για το «τρίποντο», και επισφράγισαν τη νίκη τους στο 69’ με σουτ του Παναγιώτη Συμελίδη. Ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο και την άνοδο, πλέον, ο Λεβαδεικός, έχοντας αποκτήσει διαφορά επτά βαθμών από το «αλογάκι».

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Στα Play Out, Καμπανιακός και ΠΑΟΚ Β’ πέτυχαν σημαντικές νίκες επί της Αναγέννησης Καρδίτσας και του Αιολικού, αντίστοιχα, ενώ νωρίτερα δεν είχε αναδείξει νικητή το παιχνίδι του ΠΟΤ Ηρακλής με την Κοζάνη. Μάλιστα, ο Καμπανιακός κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από τη θεσσαλική πόλη, χάρη σε γκολ του Φιλήμονα Φροσύνη στο 77’ ενώ είχε και δοκάρι στο 86’ με τον Γκερόν Τότσκα. Στην Ευκαρπία, τέλος, ο ΠΑΟΚ Β’ προηγήθηκε του Αιολικού με τους Ερμή Σελιμάι (30’) και Αργύρη Δαρέλα (57’). Το μόνο που κατάφερε ο σύλλογος από τη Μυτιλήνη, που βυθίζεται βαθμολογικά, ήταν να μειώσει με πέναλτι του Απόστολου Σαραντίδη στις καθυστερήσεις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των Play Off του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2: